מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

הצנחן אנצו סירני

אנצו סירני

 


בן אלפונסה ויצחק שמואל. נולד ב-י"ב בניסן תרס"ה (17.4.1905) ברומא שבאיטליה, למשפחה יהודית-איטלקית מיוחסת. לאחר שסיים את לימודיו התיכוניים השתלם באוניברסיטה במדעי החברה ובפילוסופיה. כבר בשנות נעוריו התבלט במרצו הרב, בפעלתנות חברתית ובכושר ארגון, וכן נודע ברגישותו לשוויון ולצדק. בגיל שש עשרה לערך, נמשך אל התנועה הציונית וכעבור שנתיים, בשנת 1923, נסע לקארלסבאך כדי להיות נוכח בקונגרס הציוני ה-13 שנערך שם. קונגרס זה הנחיל לו חוויה עמוקה ומאז נעשתה הציוונת ותנועת העבודה הציונית לעיקר בחייו. בשנת 1927 עלה לארץ ישראל וכאן יצא תחילה לעבוד בפרדסי רחובות. בשנת 1928 הצטרף לגרעין מייסדי הקיבוץ גבעת ברנר ומאז ועד יומו האחרון היה חבר הקיבוץ.
על אנצו איש ההתיישבות כתב אחד מחבריו: “...תוכנה העמוק של הציונות שבו היתה ההתיישבות, התיישבות פועלים, ואנצו הפך למתיישב. אם ארצה לערטל לרגע את תכונותיו מכל הקליפות ולהגיע לגרעין, אין לי ספק כי הגרעין הוא באיש ההתיישבות שבו, איש הבונה מפעל קיבוצי גדול. המפעל הזה היה תמצית רוחו וחייו, והוא בנה את היישוב הזה, כי אין פינה בחיינו, בחיינו המשקיים כבחיינו התרבותיים, שלא נמצא בה עקבות השפע של ההשפעה אשר האצילה האישיות הזאת...”
בשלהי שנת 1929 שוחרר מתפקידו במשק כדי לנסוע לאיטליה לגייס כסף לקניית אלף הדונמים הראשונים של אדמת הקיבוץ. עם זאת היה חדור הכרה בחשיבות קיבוץ הגלויות בארץ ישראל ולאחר מילוי שליחותו למען הקיבוץ, הקדיש עצמו לפעילות בקרב יהדות התפוצות, להכשירה ולזרזה לעליה. בשנת 1931 יצא בשליחות לגרמניה וכעבור שנה, מיד לאחר עליית היטלר לשלטון, יצא לשם שנית מטעם הקיבוץ המאוחד ופעל ב"החלוץ" ובתנועות הנוער החלוציות. הוא היה בין מארגני עלייתם של יהודי גרמניה לארץ ישראל וכן עשה הרבה להעברת רכוש יהודי ארצה, כדי לסייע בביצורה ובקידומה של כלכלת היישוב העברי. כעבור שנים אחדות יצא בשליחות תנועתו והקרנות הלאומיות לאמריקה.
בקיץ 1940, שבועות אחדים לאחר שחזר לארץ משליחות באירופה, התנדב לשירות בצבא הבריטי, הלוחם בנאצים. מיד לאחר גיוסו נשלח לעבודה באינטליג'נס (שירות הביון) הבריטי במצרים. הוא עסק בתעמולה אנטי-פאשיסטית, יסד וערך עיתון באיטלקית, שהופץ בקרב מאתיים אלף אזרחים ושבויי מלחמה איטלקיים במצרים. כמו כן ניהל שם תחנת שידור להסברה ולתעמולה בשפה האיטלקית.
בשלהי 1942 נשלח, יחד עם עוד קבוצת שליחים, על ידי המוסדות, לפעול בקרב יהדות עירק, להכשיר את הנוער להגנה עצמית ולעליה לארץ ישראל.
בשנת 1943 החל פועל להגשמתה של תוכנית נועזת, להצניח שליחים מארץ ישראל על אדמת אירופה, כדי להגיע אל יהדות הגולה. בפברואר 1944 התנדב הוא עצמו לצאת לצניחה. במארס 1944 יצא לבארי שבדרום איטליה ועבר שם קורס צניחה וכן טיפל בפליטים היהודים שרוכזו שם ושעל ראשם ריחפה סכנת כליה לאחר השתלטות הגרמנים על איטליה. במחצית מאי 1944 יצא במטוס לצניחה בשטח הכיבוש הגרמני שבצפון איטליה.
לפי התוכנית היה אמור לצנוח באיזור פרארה, אך הטייסים טעו בדרכם והוא צנח באיזור מבוצר של הצבא הגרמני ונפל בשבי. הוא הועבר למחנה שבויים בגרמניה ומשם הוחזר לוורונה שבאיטליה וישב כחודש ימים כלוא במרתף של ה-ס.ס. באוקטובר הועבר למחנה ההשמדה דכאו ושם הוצא להורג ביום ב' בכסלו תש"ה (18.11.1944). מקום קבורתו לא נודע. השאיר אחריו אישה, שתי בנות, בן, אחות ואח.
באזכרה לאחר מותו אמר חברו אליעזר רגב בין השאר:
"..אינני יודע שליח אשר בא במגע עם כל כך הרבה גולים. הוא פעל והשפיע על יהודי גרמניה, צרפת, הולנד, אמריקה, מצרים ועירק ולכל ענף מצא את הניב המבטא אותו ופעל כאילו מתוכו יצא. היהודים באותה ארץ ראו בו אחד משלהם, ללא חיץ ומחיצה. אבל הסגולה החשובה ביותר המציינת ביותר את אופיו היא אהבה עצומה ליקום, לטבע, לאדם, ליהודי. הוא הירבה בנסיעות במסגרת תפקידו ובילה מעט זמן בבית. חשנו בהעדרו אך ידענו: ביום רע, ביום של זעזועים, יהיה מי שיעמוד בפרץ".
על שמו ולזכרו נקרא קיבוץ נצר סירני; כן נושאים את שמו בית התרבות של גבעת ברנר, רחובות ברחבי הארץ ועוד. שמו הונצח גם בספרים "תולדות ההגנה"; “מגן בסתר"; “האביב הקדוש" ו"השליח".

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial