מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

באמונה בחסד וברחמים, משה פורת

משה פורת נולד ב-1931 בהאידונאנאש, בצפון מזרחה של הונגריה. את בר המצווה "חגג" במרתף בית החרושת ללבנים בדברצן, ששימש כתחנת ריכוז של יהודי האיזור לפני הישלחם לאושוויץ. זה היה בקיץ 1944, חודשים אחדים לאחר השתלטות הגרמנים על הונגריה וסגירתם של היהודים בגיטאות במקומותיהם. בשל צירוף מקרים חריג, הגיע הנער משה עם אימו ואחיו למחה עבודה בוינה, ומשם במצעד המוות למאוטהאוזן. עשרות מבני משפחתו מצאו את מותם במחנות העבודה והמוות - ביניהם אביו, אימו ואחיו הבכור.
בהפוגה הראשונה הגיע ארצה כמגוייס גח"ל, והוא כמעט בן 17 שנה. לאחר שנת הכשרה בכפר הנוער הדתי, הגיע לקבוצת שלוחות שבעמק בית שאן, עוד בטרם עלתה הקבוצה למקומה הנוכחי. עסק במגוון עבודות ותפקידים: נוטע, קומונר בבני עקיבא, מורה ומדריך בחברת נוער, שליח עליה בדרום אפריקה ורודסיה, וכן עסק בחינוך בשירותי רווחה ובענייני בטחון בקיבוצו ובמועצה האזורית. בשנים האחרונות מסייע בהפצת תודעת השואה באיזור מגוריו, בבתי ספר, בקיבוצים ובמושבים.
בספר נפרש סיפורם של ילדים שגורשו בקיץ 1944 עם אמם מעיירת הולדתם לעבר אושוויץ, אך נקלעו לעבודת כפיה בוינה. לקראת סוף המלחמה, מצאו עצמם מורדפים במצעד מוות למאוטהאוזן, שם זכו להקביל את פני הצבא האמריקאי ששחררם מן העבדות. עד שהגיעו למחוז חפצם, ארץ ישראל, היה עליהם להטלטל ולחצות גבולות במשך שלוש שנים.
באמונה בחסד וברחמים, משה פורת (הגדל)
הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial