מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ועידת ואנזה

ועידת ואנזה (הגדל)

ב-20 בינואר 1942 התקיימה בחדר האוכל של בית ההארחה בוואנזה שבפרברי ברלין, ועידה שארכה כתשעים דקות. על פי הזמנתו של ריינהרד היידריך, ראש משטרת הביטחון וה-SD, התכנסו נציגים של ה-NSPAD ,SS ומשרדי ממשלה שונים לדון ב"פתרון הסופי של שאלת היהודים". מטרתו של ריינהארד היידריך הייתה לבסס את מקומו בתור הגורם המוביל בגירוש היהודים ולגייס את רשויות הממשלה והמפלגה לביצוע ההכנות להשמדת יהודי אירופה.

כמו כן, קיווה ליישב בוועידה זו את הסכסוכים שהתעוררו בין מינהל הכיבוש האזרחי בפולין וב"אוסטלנד" לבין מנהיגי ה-SS שפעלו במקום. למעשה שיקפה הוועידה את הצלחתו של ה-SS, שגבר על הרשויות האחרות ובשנת 1941 לקח לידיו את האחריות ליישום "פתרון שאלת היהודים". המשתתפים, שייצגו את האינטרסים של הרשויות הנאציות, הציעו הצעות והעלו טענות, אך ככלל הביעו כולם נכונות לשיתוף פעולה.

בכך הפכו מנהיגי המדינה הגרמנית משתפי פעולה ב"פתרון הסופי של שאלת היהודים".

ראש המחלקה היהודית במשטרה החשאית, אדולף אייכמן, סיכם בכתב את החלטות הוועידה. היידריך, כך עולה מן הפרוטוקול, הודיע למשתתפים שעל פי "אישור מוקדם" של היטלר גירוש נרחב של כל יהודי אירופה למזרח כבר בעיצומו. הוא הדגיש ש"ניהולו ויישומו של הפתרון הסופי של שאלת היהודים" נתון בידיו ללא התחשבות בגבולות גיאוגרפיים כלשהם. התעורר ויכוח בשאלת גירושם של "בני תערובת" (Mischlings – מי שהוריהם או הורי הוריהם היו יהודים ונוצרים) ושל בני זוג יהודים הנשואים "נישואין מעורבים" (Mischehen).

מן הפרוטוקול ניתן להסיק כי הדרגים הגבוהים ביותר הם שהחליטו להרחיב את רצח ההמונים – שהחל ביוני 1941 – לרצח עם שיטתי של יהודי אירופה. מאז הפלישה לברית המועצות ביוני 1941 רצחו האיינזצגרופן של המשרד הראשי לבטחון הרייך המוני יהודים בשטחים שנכבשו. כדי להמשיך את הפעולות האלה וכדי לעבור לפעולות הבאות נזקק היידריך לאישור בכתב, שיהיה לו משקל רב יותר מהמינוי שקיבל מרייכספיהרר SS היינריך הימלר. לצורך זה הוא פנה לגרינג. גרינג, שבתור שני בהיררכיה הנציונל-סוציאליסטית קיבל מהיטלר סמכויות מקיפות ובהן תיאום הצעדים נגד היהודים, מינה את היידריך כבר ב-1939 לאחראי על הגירתם הכפויה של היהודים. בערב ה-31 ביולי 1941 הוא חתם על מסמך שחובר במשרד הראשי לבטחון הרייך ואשר הסמיך את היידריך להכין "פתרון כללי לשאלת היהודים בתחום ההשפעה הגרמנית באירופה, בהתאם לתנאי הזמן". כאשר חצי שנה לאחר מכן השתמש היידריך במינוי זה, כבר עשה המושג "פתרון כללי של שאלת היהודים" תפנית רדיקלית והפך לרצח עם.

היידריך השתמש במסמך זה הן מול משרדי הממשלה השונים והן בתוך ה-SS לביסוס מעמדו כגורם המוביל בהכנת "הפתרון הסופי של שאלת היהודים".

חמישה עשר המשתתפים השתייכו לאליטה של מנהיגי השלטון הנציונל-סוציאליסטי. רבים מהם סיימו לימודים אקדמיים ופיתחו קריירה מרשימה; שמונה מהם היו בעלי תואר דוקטור; כולם באו מ"בתים בורגניים טובים"; הגיל הממוצע שלהם היה פחות מארבעים ושלוש. כמה מהם היו נציונל-סוציאליסטים נלהבים, אחרים הצטרפו למפלגה לאינטרסים אישיים.

 

לפרוטוקול ועידת ואנזה -לחצו כאן.

 

 

לפרטים על אודות האנשים שהשתתפו בוועידת ואנזה, ב-20 בינואר 1942 - לחצו כאן.

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial