מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

פ - אישים באות פ'

פאפן פרנץ פון 

שימש כקנצלר גרמניה עד דצמבר 1932, עת שהוחלף ע"י שלייכר. הוא מונה לקנצלר ע"י הינדנבורג אחרי שברונינג התפטר- פוטר ב 30/5/32. פאפן התחיל כאיש האגף הימני של מפלגת הצנטרום, דיפלומט שמרן שהיה קשור לבעלי הון ועסקים ונתמך על ידם. כקנצלר פאפן עשה הכול כדי לשמור על משרתו, כולל להציע להיטלר את תפקיד סגן הקנצלר. בתוקף תפקידו הספיק לפזר את הממשלה הסוציאל דמוקרטית שהיתה בפרוסיה ומינה את עצמו לנציב הרייך שם. בתחילת דצמבר 1932 הודח פאפן ע"י הינדנבורג, לאחר שלא הצליח לייצב את השלטון ושלייכר מונה. פאפן, שלא אהב את אובדן שליטתו, כרת ברית פוליטית עם היטלר, שבמסגרתה הם הצליחו להביא להדחתו של שלייכר (התפטר ב 28/1/32) ולמינויו של היטלר כקנצלר ופאפן כסגנו. פאפן חשב שכך הוא יצליח להיות האיש החזק במנגנון השלטוני, אך מהר מאוד הבין שטעה. הוא שימש כסגן הקנצלר עד 1934, אז התפטר ונשלח לשמש כשגריר באוסטריה ולאחר מכן בתורכיה. לאחר התפטרותו מתפקיד סגן הקנצלר, הפסיק להיות גורם בעל חשיבות בפוליטיקה הגרמנית. הוא נתפס אחרי המלחמה ע"י בעלות הברית, נשפט, אך זוכה ויצא לחופשי. מת ב-1969. 

 

פדר גוטפריד 

הוגה דעות לאומן, חלק מהתנועה הפאן גרמנית. היה מרצה בכיר שרעיונותיו בדבר "עבדות הריבית" וההבדל בין "הון יצרני" ו"הון עושק" (אותו קישר אל היהודים), שבו את היטלר כבר ב-1919. היה הגורו הכלכלי של התנועה הנאצית בראשית דרכה ופילוסוף של המפלגה, שהיטלר הסתמך עליו בנאומיו.  

 

פונק ולתר 

החליף את שאכט כשר הכלכלה בתחילת 1938. 

 

פורסטר אלברט 

הגאולייטר של דנציג בסוף שנות ה-30, עוד לפני שעברה לשליטת הגרמנים. עמד שם בראש המפלגה הנאצית. לאחר כיבוש פולין הוא מונה לראש הרייכסגאו של דנציג ופרוסיה המערבית. פעל בדרכים אכזריות כדי למלא את שאיפותיו של היטלר, אך היה ביחסים לא טובים עם הימלר, שסבר שהוא רחמן מדי. נשפט בפולין לאחר המלחמה והוצא להורג בתלייה. 

 

פטן הנרי פיליפ 

עמד בראש ממשלת וישי. 

 

פרום פרידריך 

מפקד צבא המילואים. נולד ב-1888 למשפחה פרוטסטנטית. לא היה מנאמניו הגדולים של היטלר, אבל העדיף לשבת על הגדר. הקושרים של ה-20 ביולי ניסו לצרפו לקשר, אך הוא העדיף לא להתחייב ולא הצטרף. לאחר שההתנקשות נכשלה הוא הוציא כמה מהקושרים להורג, במטרה להראות נאמנות. מעשה זה לא סייע לו. גבלס שכנע את היטלר שפרום היה קשור לניסיון ההתנקשות. פרום הועמד למשפט ראווה בבית הדין העממי והוצא להורג במרץ 1945. 

 

פריטש ורנר פרייהר פון 

מפקד הצבא היבשה (OKH) בין השנים 1935-1938. הוא ביצע את תפקידו תחת בלומברג ולאחר שבלומברג הודח הוא זה שהיה אמור להחליפו, אך באותו זמן הגיע נער זונה שבם אוטו שמידט, שטען שהיה לו קשר מיני הומוסקסואלי עם פריטש. פריטש נחקר והודח ב-4.2.1938. הוא הועמד לדין צבאי ולמרות שנמצא בסופו של דבר זכאי, לא הוחזר לתפקידו. ב-22.9.1939 נהרג בקרב במבואות ורשה, לאחר שהתנדב מחדש לשירות בזמן המלחמה.   

 

פריטש תאודור 

סופר לאומן וגזען שהיטלר שאב מרעיונותיו ומכתביו. 

 

פרייזלר רולנד 

נאצי קנאי שהיה תחילה בשמאל הרדיקאלי, אך החל משנות ה-20 עבר לצד של הנאצים. הוא שימש כנשיא "בית הדין העממי" והשתדל לשפוט לפי מה שחשב שהיטלר היה עושה. בתקופתו עלו מספר ההוצאות להורג מ-102 ב-1941 ל-2,097 ב-1944. הוא שימש כנשיא בית הדין גם במשפט הקושרים  של ה 20 ביולי, הרבה לצרוח עליהם ולהשפיל אותם. גבלס אמר שאפשר לסמוך עליו שהוא יוציא אותם להורג וכך אכן היה. בחקירות שעשו "הוועדה המיוחדת, ה-20 ביולי" של הס"ס, נעצרו ונאסרו כ-5,000 איש, מאות קצינים ובני משפחתם של קושרים. כ-200 מתוכם הוצאו להורג בהוראתו.  

 

פריק וילהלם 

חבר בתנועה הנאצית, היה אחד ממארגני ומנהיגי הפוטש ב-1923. בזמן שהיטלר היה בכלא, ניסה להוביל קו פרלמנטרי יותר והסתכסך עם הרמן אסר ואחרים. שימש כאחד מצירי הנאצים הראשונים ברייכסטאג. שימש כשר הפנים והחינוך של תורינגיה ולאחר מכן שימש כשר הפנים של הרייך, עד שהימלר השתלט על תפקידיו. ב-1943 מונה ל"פרוטקטור של בוהמיה ומורביה", תפקיד אותו מילא לפניו נויראת. כשמונה לתפקיד הוא היה כבר די ריק מתוכן והשליט האמיתי בשטח היה קרל הרמן פרנק. נשפט בנירנברג, היה היחיד שסירב להעיד מבין כל הנאשמים. הוצא להורג ב-16.10.1946. 

 

פרנק הנס 

לקח חלק בפעילות לאומנית ואנטישמית עוד לפני הקמת המפלגה הנאצית ומפגשו עם היטלר. לקח חלק בפוטש ב-1923 כמפקד יחידה. הוא הגן במשפטי הפוטש כסניגור על חלק מהנאשמים. מונה לשר המשפטים של בוואריה, שר בממשלתו של היטלר והיה המשפטן הבכיר של הרייך. בהמשך מונה למושל הכללי של הגנרל גוברנמן. נשפט במשפטי נירנברג ונתלה ב-16.10.1946. אחרי המלחמה, בעודו מחכה למשפטו, כתב את זיכרונותיו וזהו מסמך חשוב, אך לא תמיד מהימן. 

 

פרנק קרל הרמן 

נאצי שונא יהודים שהוגדר ע"י אייכמן כשונא יהודים ברמתו של יוליוס שטרייכר. לאחר סיפוח צ'כוסלובקיה באוקטובר 1938, מונה לגאולייטר של החבל. לאחר כיבוש צ'כוסלובקיה מונה ל"מזכיר המדינה של הפרוטקטורט" של בוהמיה ומורביה. למרות שהיה תחת נויראת, הוא היה האיש החזק בזכות תמיכתו של הימלר ושליטתו של פרנק על המשטרה. למרות זאת, לאחר הדחת נויראת מונה היידריך ולא הוא, לרייכספרוטקטור. גם אחרי הירצחו של היידריך מונה מישהו אחר. עם זאת, כאשר מונה פריק לתפקיד כבר היה זה מינוי סמלי והשליט האמיתי והאכזרי בשטח, היה פרנק. ב-1942 קודם להיות "מושל המדינה" של בוהמיה ומורביה ואחר כך קודם לדרגת אוברגרופנפיהרר (אלוף) וגנרל בוואפן ס"ס. לאחר המלחמה נשפט על בית הדין העממי הצ'כי והוצא להורג. 

 

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial