מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ילקוט מורשת - חיפוש מאמרים

חיפוש כותרים
כותרת מחברנושאתקציר

" ציפורים בשחור לבן "
צפורה הורוביץ, סוקרת את ספרה של מרים רז-זונשיין, "ציפורים בשחור לבן". זהו סיפור חייה בימי השואה של מרים, ילדה יהודיה שגרה בכפר קטן בפולין. לנגד עיניה רצחו הגרמנים את כל יהודי הכפר, לרבות את משפחתה. מרים הצליחה להימלט והודות למשפחה, שבה הבעל היה יהודי קומוניסט פליט מגרמניה ואישה כפריה פולניה פשוטה, היא הצליחה לשרוד ולקיים את נדרה להקים מצבה על קבר האחים של יהודי הכפר. מרים רז-זונשיין, "ציפורים בשחור לבן", מורשת, תל אביב, 2002.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"אזרח בצבא" מאת אנטין רשלה


ניר עקיבא

עקיבא ניר, חבר קיבוץ שמרת, תרגם והביא לדפוס קטע מהספר "אזרח בצבא" מאת אנטון רשלה, המתאר את הפוגרום בדוברומיל. רשלה, משפטן, שירת כשופט בצבא הסלובקי שלחם נגד ברה"מ כבעל ברית של גרמניה, והיה עד למעשי הגרמנים. בספרו הוא מתאר פוגרום שבוצע נגד יהודי דוברומיל, עיירה קטנה הנמצאת בגליציה המזרחית. Anton Rasla, "Civilista y armáde", Spomienky na roky 1938-1945, Vydavatelstvo politickey literatury, Bratislava 1967
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"אחת ממאטים" - דרכה של לוחמת ומחנכת


בונה נחום

דבריו של ד"ר נחום בוגנר, שנשא ביום עיון לרגל צאתו לאור של הספר, "אחת ממעטים", של חסיה בורנשטיין-בילצקה. הספר מגולל את סיפור ילדותה של חסיה בעיר הולדתה, גרודנו; נעוריה בתנועת השומר הצעיר; שליחותה לביאליסטוק בזמן הכיבוש הנאצי, שם חיה בצד הארי ופעלה כמקשרת של המחתרת היהודית; מפעלה החינוכי ב"קואורדינציה" עם ילדים יהודים ששרדו את השואה והעלאתם ארצה במסגרת עליה ב'. חסיה בורנשטיין-ביליצקה, "אחת ממאטים, דרכה של לוחמת ומחנכת, 1939-1948", עורכת: נעמי יצהר, מורשת, תל אביב 2003.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"האחד המאיים על פולין, דמות היהודי מ-1880 עד היום", מאת: יואנה ביאטה מיכליץ, אוניברסיטת נברסקה 2006


נטליה אלקסיון

ד"ר נטליה אלקסיון, שכתבה ביקורת על ספרה של יואנה מיכליץ האחד המאיים של פולין: "דמות היהודי מ-1880 ועד היום", למדה היסטוריה פולנית ויהודית באוניברסיטת וארשה. כעת היא כותבת דוקטורט שני באוניברסיטת ניו-יורק. אלקסיון מלמדת היסטוריה יהודית מודרנית בטורו קולג' שבניו-יורק.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"האי שווייץ" בגרמנית


ברקאי אברהם

לאחרונה הופיעו בשוויץ תרגום גרמני לספרו של הייני -בורנשטיין, "האי שוויץ", שראה אור בהוצאת "מורשת" ב-1996. אנו מביאים סקירה קצרה על המהדורה הגרמנית של הספר, שחוברה בידי ד"ר אברהם ברקאי. Heini Borenstein, "Insel Schwiz, Hilfs und Rettungsaktionen sozialistitisch-zionistischer Jugendeoprganisationen 1939-1046", Chronos Verlag, Zuerich 2000, Vorwort von Yehuda Bauer.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"הדוד שומלו"


משה גונדה

ההיסטוריון ד"ר משה לסלו-גונדה מתאר את דמותו ופועלו המופתי של שנדור שומלו, יהודי עממי פשוט, בן משפחה עניה שלא זכה להשכלה פורמלית, אך בעל כשרון, מרץ ויוזמה בלתי נדלים, שבזכותם הפך לאחד מגדולי סיטונאי המזון בהונגריה. אולם ייחודו הנעלה ביותר היה נדיבותו המסורה לנוער החלוצי. יהודי שומר מצוות שהפך לידיד השומר הצעיר מראשית קיומה, סייע לפלוגות ההכשרה ולכל פעולות התנועה. בעוון תרומתו להברחת פליטי סלובקיה נאסר ביחד עם שמחה הונוולד וחבריו ורכש את אהדת כל האסירים הגויים בכלא בעממיותו וארגון הספקת מזון עבורם. עם הפלישה הנאצית הוא מקדיש את כל מרצו לצבירת מחסני מזון להזנת הגטאות ובתי החסות, תוך הסתכנות מתמדת בעימותים עם השלטונות. אלפי ניצולים מרעב חבים תודה והוקרה חמה לזכרו של הדוד שומלו ז"ל.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"הלמות הלב" - לתולדות שואת יהודי גרמניה


גבריאל א. אלכסנדר

ד"ר גבריאל א. אלכסנדר, ההיסטוריון הרשמי של הקק"ל, כותב ביקורת על הספר "הלמות לב", מאת רבקה אלקין, שיצא לאור ע"י יד ושם. זהו ספר מחקר על פעולות הסעד והרווחה של הקהילה היהודית בגרמניה תחת המשטר הנאצי, מאז עלייתם לשלטון ועד לסיום המלחמה. רבקה אלקין, "הלמות לב, המשכיות ותמורה בפעולות הסעד והרווחה של יהודי גרמניה תחת השלטון הנאצי 1945-1933", ירושלים, יד ושם ומכון ליאו בק, תשס"ד, 427 עמ'.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"חייקה" מאת זיוה שלו


יזהר בן נחום

ההיסטוריון, ד"ר יזהר בן נחום, כותב ביקורת על הספר "חייקה" מאת זיוה שלו, ביוגרפיה על חייה של הקשרית ולוחמת המחתרת, חייקה גרוסמן, שלאחר עלייתה ארצה הייתה פעילה בחיים הפוליטיים של ישראל, וכיהנה כחברת כנסת וסגנית היושב ראש שלה.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"חלוציות" ו"הגשמה חלוצית" של תנועת הנוער בגרמניה הנאצית


שצקר חיים

חיים שצקר, מרצה בכיר באוניברסיטה העברית בירושלים, בודק במאמרו את שיתוף הפעולה בין תנועת הנוער היהודית ובין אירגון "החלוץ" בגרמניה הנאצית.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"ילקוט מורשת" – לקראת העתיד


שלום חולבסקי, ישראל גוטמן, יהודה באואר

מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"לוחמי חירות" או "תנועות חירות"


ולק יוסף

התנגדות
הסטוריוגרפיה
תעודות
ד"ר יוסף ולק – מאוניברסיטת בר אילן ויד ושם, מעלה פרטים מתוך הדו"חות של הגסטאפו ושל התובע הכללי של מדינת באדן ומוכיח שבגרמניה היו יחידים שנאבקו בשלטון הנאצי אך לא היתה קיימת תנועת מחתרת.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"מוות לכובשים הגרמנים"


קונסטנטין סימונוב

קונסטנטין סימונוב, אחד הסופרים הנודעים של ברה"מ, פרסם חוברת על מחנה מיידאנק בשם "מוות לכובשים הגרמנים", שנועדה לחיילי הצבא האדום. היא ראתה אור שבועות מספר לאחר שחרור המחנה בקיץ 1944. החוברת כוללת תיאורים של הסופר ועדויות של מספר אסירים ששוחררו מהמחנה. אנחנו מביאים כאן קטעים ממנה בתרגום לעברית.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"עם לכוד בצבת" מאת צבי בר-און


שמואל ספקטור

ד"ר שמואל ספקטור דן בספרו של פרופסור א. צבי בראון, "עם לכוד בצבת". זהו קובץ מאמרים שהואשם השואה וכמה מבעיותיה: היודנרטים, היחסים בין היודנראט לבין המחתרת בגטו, בעיות התנועה הפרטיזנית והיהודים בתוכה. מחבר הספר שבעצמו היה פרטיזן עומד על גילויי האנטישמיות בין הפרטיזנים הסובייטים ובעיית שילובם של היהודים בפיקוד וביחידות מקצועיות למיניהן. אברהם צבי בראון, "עם לכוד בבצבת", עיונים בשואה, הוצאת כרמיאל, ירושלים 1995, עמ' 176.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"פרחי כפור" מאת רינה נוימן


ציפורה הורביץ

צפורה הורביץ, חברת קיבוץ גל און, סוקרת כאן את הספר "פרחי כפור", סיפורה האישי של רינה נוימן. נוימן, ילידת לובלין, היתה בפרוץ המלחמה כבת שש שנים. במשך המלחמה היא חיה אצל משפחה פולנית בחלם בזהות בדויה. רק היא שרדה מכל משפחתה. את הספר כתבה בעיקר "למגירה" ורק לפי בקשת ילדיה הוא ראה אור. הספר הכתוב בצורה מרתקת, מגולל את סיפורה מנקודת ראות של ילדה בעלת דמיון עשיר. רינה פריד נוימן, "פרחי כפור", הוצאת חלונות, תשנ"ט.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"פשיזם בעבר ובהווה, מערב ומזרח" , רוגר גריפין, וורנר לו, אנדריאס אומלנד (עורכים), שטוטגראט 2006


רפאל ואגו

זהו מאמר ביקורת על הספר "פאשיזם בעבר ובהווה, מערב ומזרח", שערכו: רוג'ר גריפין, ורנר לו ואנדריאס אומלנד. הספר יצא לאור בגרמניה ב-2006. ד"ר רפאל ואגו מלמד בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת תל-אביב.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"קידוש השם" ו"קידוש החיים"


גוטמן ישראל

התנגדות
פרספקטיבה היסטורית
ישראל גוטמן מקדיש את המסה שלו לבחינת שני המושגים "קידוש השם" ו"קדושת החיים" על היבטיהם השונים ותשומת הלב לפרספקטיבה ההיסטורית.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"רייכספיהרר ה-ס.ס." על מרד גטו וארשה


ארז צבי

קהילות וערים
התנגדות
הסטוריוגרפיה
תעודות
צבי ארז מביא מנאומיו של הימלר המאשרים את אשר התפרסם ברבים על מרד גטו וארשה.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

"שינדלר הונגרי" - האמנם?


ארז צבי

צבי ארז , חוקר גורלם של יהודי הונגריה, מתאר את החודשים האחרונים של יהודי בודפשט תחת השלטון הגרמני/הונגרי לקראת סוף המלחמה ואת דמותו של פאל סלאי, פאשיסט הונגרי שעזר בהצלת יהודים. המחבר עוקב בפרוטרוט אחרי מעשי הפאשיסטים ההונגרים לאחר שהשלטון עבר לידי אנשי 'צלב החץ' באוקטובר 1944, עד שחרור העיר בידי הצבא האדום בפברואר 1945. צבי ארז מעלה את דמותו של פאל סלאי, חבר מפלגת 'צלב החץ', שמונה לתפקיד של קצין קישור בין המפלגה לבין המשטרה בבודפשט. בתקופת פועלו ניסה סלאי מספר פעמים למנוע משלוחי יהודים ואת רציחתם. מסיבה זו כיום מכנים אותו בהונגריה "שינדלר הונגרי". המחבר אמנם סבור, שבמקרים בודדים סלאי אכן מנע רצח יהודים, אבל אין להפריז במעשיו, מפני שסלאי לא התכחש באופן ברור לדעותיו הפאשיסטיות. גם בריחתו יחד עם הפיקוד ההונגרי מעלה שאלות בקשר לאישיותו ולמעשיו.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

’נפשי בשאלתי’: שו"ת בנושא מסירה והצלה בתקופת השואה


מלכה וינגרטן

מאמרה, "’נפשי בשאלתי’: שו"ת בנושא מסירה והצלה בתקופת השואה", נכתב במסגרת סמינר בהדרכת פרופ' דינה פורת, אוניברסיטת תל אביב. המאמר בוחן מקורות הלכתיים: שו"ת [שאלות ותשובות] בנושאי מסירה והצלה, תוך בדיקת אמינותם וערכם למחקר ההיסטורי-חברתי של תקופת השואה. מלכה וינגרטן היא בוגרת החוג להיסטוריה של עם ישראל וגיאוגרפיה באוניברסיטת תל אביב.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח

20 שנה אחרי משפט נירנברג


מושקט מריאן

הסטוריוגרפיה
ברשימה קצרה מספר פרופ' מריון מושקט, מהאוניברסיטה תל אביב, על לקח המשפט הגדול בנירנברג וההשלכות האקטואליות הנובעות מהליכי משפט זה.
מחיר מבצע: 25.00 ש"ח
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial