מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ישראל גוטמן, הקדמה לספר "טוסיה אלטמן"

ישראל גוטמן, הקדמה לספר "טוסיה אלטמן" (הגדל)

מתוך הספר: זיוה שלו, טוסיה אלטמן, הוצאת מורשת, 1992

 

הקדמה

חיבורה הביוגרפי של זיוה שלו על טוסיה אלטמן הוא פרי של עבודה שקדנית רבה. לא עמדו לרשותה של המחברת אוספים ארכיוניים מלאים, פרקי זכרונות וכתבים מרובים של טוסיה אלטמן עצמה, וגם לא נסיונות קודמים של כתיבת ביוגרפיה עליה. זיוה שלו נאלצה להתחקות אחרי רסיסי מידע מפוזרים במכתבים מקריים או זכרונות חבויים אצל עדים שכל אחד מהם הכיר את טוסיה באחת מתחנות החיים שלה – ומכל אלה לשחזר דמות של צעירה, להחיות את עולמה הפנימי ולספר על מעשיה ועל חלקה באירועי הזמן. ועוד קושי היה בבניית דיוקן ביוגרפי של טוסיה אלטמן: אמרנו "תחנות בחייה", והרי חייה של טוסיה נסתיימו בהיותה בת עשרים וחמש, בגיל בו בדרך כלל רק מתחיל אדם לטוות את דרך חייו העצמאית. טוסיה נעקרה בטרם הגיעה למחוז הגשמתם של חלומותיה ותכניותיה ולפני שגובשה אישיותה בדרגה של בשלות מלאה. הביוגרפיה של טוסיה ממוקדת איפוא סביב שנים אחדות – מהימים של ערב מלחמת העולם השניה, דרך שנות המלחמה ועד מותה הטרגי אחרי המרד בגיטו ורשה בשנת 1943. הזמן הוא שעשה את טוסיה לגיבורה. הכורח להתמודד עם אתגרי התקופה הקשה ואי ההשלמה עם הגזירות והדיכוי, הצמיחו בה ובקבוצת חברים קטנה את הכוח הנדיר לפלס דרך של התנגדות, שאומצה על ידי מחנה תנועות הנוער והתגלמה במאורע היסטורי בעל עוצמה וסמליות לדורות.

בילדותה ובנעוריה היה בטוסיה חן של ראשונוּת ומקוריות אך לא היה בהן כדי להבדילה מנערות ונערים רבים אחרים בגילה. שנה לפני פרוץ המלחמה נקראת טוסיה לוורשה כחברת ההנהגה הראשית של השומר הצעיר. אחדים מחבריה ראו בחדוות החיים המתפרצת של אישיותה אותות של קלות-דעת מאכזבת. אך טוסיה היתה ראשונה מאותם חברי ההנהגה שחזרו מווילנה, שממנה קרצה הדרך לעלייה, לוורשה הכבושה על ידי הגרמנים. מאז צאתה לדרך בינואר 1940 ועד ליומה האחרון היא משליחיה, ממעצביה ובוניה של תנועה במחתרת. רוב הזמן עושה טוסיה בדרכים. היא מגיעה במסווה של אישה פולניה למקומות רחוקים, לגיטאות ברחבי פולין הכבושה ועושה בכל מקום להענקת דמות של תאי-מחתרת, לקנים של תנועת הנוער החלוצית-הרעיונית. בהדל מהקשריות הרבות שבסיכון עצמי מתמיד הביאו חומר והוראות מהמרכז, היוותה היא עצמה באישיותה את הסמכות של המרכז, והיתה מעורבת בהכרעות לגבי שיטות הפעולה במקומות רבים. כשהיתה חוזרת לוורשה היו רבים פוקדים את חדרה הקטן, מקשיבים לסיפוריה ונלכדים בקסם הרעננות והיופי שהקרינה. טוסיה היתה אהובה ונערצת. לא רבים ידעו על בדידותה בדרכים מה גם שהמראה הבהיר והבלונדי שלה לא היה חופשי מתווים שעלולים היו להסגיר את יהדותה. אפילו לא כל מקורביה המחישו לעצמם את החרדות שליוו את השליחה שמדדה את ארץ הכיבוש לאורכה ולרוחבה, חצתה גבולות ורשמה על לוח-לבה קורות של מקומות ומעשים של חברים. טוסיה השיבה אהבה לאנשים הכירה ואימצה אל לבה בעיירות יהודיות שפקדה. ואת רגשותיה ביטאה במכתב הצוואה שהוא מהתעודות הגדולות של הזמן: "ישראל גווע לעיני ואני פוכרת ידיים ואיני יכולה לעזור לו".

בשלב האחרון פעלה טוסיה אלטמן בשותפות ובקרבה רבה עם אריה וילנר, שליח הארגון היהודי הלוחם, בצד הפולני של ורשה. היא עסקה בהשגת נשק ובהברחתו לגיטו ובטוויית קשרים עם אנשי מחתרת פולנים. אך כל אימת שסכנת גירוש היתה אורבת לגיטו היתה מופיעה בפנים ונשארת עם חבריה. כך גם קרה בימי מרד הגיטו. טוסיה היתה בין המעטים שיצאו מבונקר המיפקדה במילא 18 ועברו בתעלות הביוב של ורשה. היא, שהורגלה להעמיד פנים של פולניה, היתה בחבורה שניספתה בתקרית אומללה שאירעה במחבוא.

רבים שהכירו את טוסיה וימים רבים לא ידעו מה עלה בגורלה, ציפו להינצלותה. דומני שציפייה זו היתה מבוססת על כוח החיים והתקווה שהאצילה על סביבתה. חייקה קלינגר, מאנשי המחתרת של השומר הצעיר במחוז זגלמביה, רשמה ביומנה: "מכל הידיעות על מותם של החברים ש'הציצו' אלינו היתה קשה לי הידיעה על מותה של טוסיה. הריהי עומדת לעיני עד היום הזה, כפי שהיתה בבואה לחווה, מחוייכת, עליזה, שופעת בריאות. קשה היה להאמין כי היא באה מוורשה עיר הרפאים. גם מסרבת אני להאמין כי איננה. מאמינה אני כי אראנה כאן, בארץ, מחוייכת, עליזה, כפי שראיתיה בחווה..."

חייבים אנו תודה לזיוה שלו, מחברת הספר הזה, על שהחייתה את דמותה ורוחה של טוסיה ושרטטה תווי אישיות של נערה יהודיה בת העיר ולוצלאבק שזכתה להיות מראשי המתקוממים והלוחמים בימי החידלון של יהדות אירופה.

                                                                                    פרופ' ישראל גוטמן

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial