דמויות מופת

אחד ליד השנייה פורטרטים של מרדכי אנילביץ',טוסיה אלטמן, סטפה וילצ'נסקה ועמנואל רינגלבלום

פרויקט "דמויות מופת" נועד להנגיש לתלמידים/ות, מורים/ות ולציבור הרחב את סיפורם של שני גברים ושתי נשים שפעלו בגטו ורשה, והשפיעו רבות על סביבתם. 

ארבע דמויות מופת נבחרו לפרויקט:

מרדכי אנילביץ', סטפה וילצ'ינסקה, טוסיה אלטמן, עמנואל רינגלבלום. 

לכל דמות הוקדש סרטון באורך של כ- 15 דקות, המבקש להציג את עיקרי פועלה בתקופת השואה. 

בנוסף, אנו מציעים למחנכים/ות בבתי ספר, בתנועות נוער ובארגוני נוער להיעזר בסדנה שבנינו עבורכם/ן. הסדנה עוסקת בדמויות אלו, ובנוסף גם מביאה את סיפורו של דוד (יורק) פלונסקי, נער מבריח מגטו ורשה, שלקח חלק במרד בגטו ולאחר מכן חי בזהות שאולה בצד הארי.

הסדנה מתאימה לחטיבת הביניים ולחטיבה עליונה. 

בכל שאלה והתייעצות, ניתן לפנות אלינו דרך עמוד הפייסבוק שלנו, או דרך אפשרות הפנייה באתר.

לסדנה לחצו כאן: https://bit.ly/3zGrRu4

מרדכי אנילביץ'

חבר תנועת השומר הצעיר. נודע בשל היותו מפקד הארגון היהודי הלוחם בגטו ורשה, אך למעשה פעל רבות עוד לפני התגבשות רעיון הלחימה והמרד. לא לחינם היה היחיד מבין חברי תנועות הנוער שזכה למאמר מיוחד שכתב עליו ההיסטוריון עמנואל רינגלבלום.

 

סטפה וילצ'ינסקה

מנהלת בית יתומים בוורשה לפני המלחמה, ובגטו. רבים מכירים את סיפורו של יאנוש קורצ'אק, בעוד שפועלה של וילצ'ינסקה לא זכה להד ראוי. יש לציין ששנים האחרונות מקבלת וילצ'ינסקה מקום מכובד יותר בזיכרון ההיסטורי.

טוסיה אלטמן

חברת הנהגה בתנועת השומר הצעיר בזמן המלחמה, ומי שחידשה את פעילות התנועה ברחבי פולין אחרי ההרס שהותירה ראשית המלחמה. חברה מרכזית בארגון היהודי הלוחם בגטו ורשה ושליחתו בצד הארי. 

 

עמנואל רינגלבלום

היסטוריון ואיש פועלי ציון שמאל. מייסד ארכיון "עונג שבת" והרוח החיה במפעל תיעוד חסר התקדים זה. היה פעיל מרכזי גם בשדה הסוציאלי, ועמד בראש העזרה העצמית בגטו ורשה.