מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

תצוגות ותערוכות המוצגות במורשת

במורשת מוצגות תערוכות ותצוגות קבועות ומתחלפות.

 

 

שעות פתיחה ויצירת קשר 

התערוכות והתצוגות פתוחות למבקרים בימים ראשון – חמישי, בין השעות 8:00 – 16:00 

 

מומלץ לתאם את הביקור מראש. 

 

 

לתיאום ביקור במוזיאון ובתצוגות, אנא התקשרו: 

אירית האובן

טלפון: 63657384475442

דואר אלקטרוני: iritmoreshet@gmail.com

 

להלן מידע על:

תערוכות במורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'

 

מורשת, המרכז ללימוד ולחקר השואה, נקראת ע"ש מרדכי אנילביץ', מפקד הארגון היהודי הלוחם בגטו ורשה. "מורשת" הוקמה בשנת 1961, ע"י שרידי הלוחמים בגטאות, במחנות וביערות וחברי תנועת השומר הצעיר בישראל, במטרה לתעד ולהנחיל את שארע לעם היהודי בזמן השואה. ב"מורשת" ארכיון עשיר המשרת חוקרים רבים, מהארץ ומהעולם. הארכיון פתוח לקהל הרחב והוא מתעדכן כל העת. הוצאת הספרים, מפרסמת  ספרי מחקר ועדות; את כתב העת האקדמי "ילקוט מורשת" לחקר השואה והאנטישמיות וכן, את סידרת המדריכים: "מדריך למסייר בפולין" הרואה אור במספר שפות.

 

ב"מורשת" פועל מרכז חינוכי המקיים ימי עיון וסמינרים לתלמידים, חיילים, סטודנטים ואנשי חינוך. הפעילות הערכית - חינוכית של "מורשת" מדגישה את סיפורם של אלה אשר בחרו לקרוא תיגר על גורלם, לקחו אחריות אישית וחברתית, תוך סיכון חייהם, למען הדגשת רוח האדם והעם. אלה אשר מעשיהם מהווים, עד היום, מופת למנהיגות חברתית ומוסרית. ההדרכה נערכת בקבוצות קטנות המעודדת חשיבה, שיח ונקיטת עמדה.

 

 

 

המוזיאון ע"ש מרדכי אנילביץ'

המוזיאון ע"ש מרדכי אנילביץ' מציג היבטים שונים של החיים והעמידה היהודית בגטאות, כולל  סיפור ההתנגדות והמרד בגטו ורשה. אך לפני שהגיעו החידלון והאימה, מוצגים החיים בעיירה היהודית טרם שואה - העיירה טריסק שבחבל ווהלין. המוזיאון מציג דילמות שונות עמן התמודדו חברי ההנהגות היהודיות בזמן השואה, במקומות  ובגטאות שונים. קטעים מיומנים, שירים וציורים מתקופת השואה נותנים ביטוי לרגשותיהם, מחשבותיהם ומעשיהם של הילדים היהודים בשואה. חדר זה הוא זיכרון חי למיליון וחצי הילדים היהודים שנספו בשואה.                                                                                         

פעילותם ההרואית של צעירים חברי תנועות הנוער בתקופת השואה, הינה נושא מכונן עבורנו בהשראתה אנו רואים זכות לחנך את הנוער בישראל ובעולם לערכים של שייכות, אחריות, שליחות, הסתכנות אישית למען האחר ולמען העם. ותודעתם ההיסטורית - יהודית של צעירים אלה הביאה אותם לצאת למרד כנגד הגרמנים.                                                                                                                                                                                

בית אבא קובנר

אבא קובנר: 1918-1987

אבא קובנר - משורר, סופר ואומן: חבר המחתרת היהודית בגטו וילנה, פרטיזן ולוחם, מנהיג כריזמטי, חבר קיבוץ ואיש תנועה, הראשון שהבין שהיטלר זומם להשמיד את העם היהודי וקרא למרד בגטו וילנה, היה ממייסדי מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ', והוגה בית התפוצות. בבית אבא קובנר מוצגים חדר עבודתו וסלון דירתם הקיבוצית שלו ושל רעייתו ויטקה קמפנר קובנר. דירה צנועה המשקפת את אישיותם של דייריה וכן מבטאת את הצניעות  של חיי הקבוץ בשנות ה-70 וה-80 של המאה העשרים. שני חדרים נוספים מוקדשים ליצירתו של אבא קובנר. האחד ליצירתו השירית והשני להגותו הרוחנית ולהשפעתו כמעצב וכעורך. בכניסה מובאים תולדות חייו וכן מוצגים שני סרטים קצרים עליו ועל אשתו ויטקה שגם היא הייתה לוחמת ופרטיזנית בגטו וילנה וביערות רודניקי.

 

 

פנים להתנגדות - נשים בשואה

המוטו של התערוכה  הם דבריו של  היסטוריון גטו ורשה, עמנואל רינגלבלום: "האישה היהודייה רשמה דף מפואר  במלחמה זו....". התערוכה מהווה חלק מתפיסת יסוד ערכית- חינוכית של מורשת. ייחודה של תערוכה זו הוא בהבלטת מקומן וקולן המהדהד של נשים אשר בחרו לעשות מעשה בתקופת האימה, הרוע והחידלון.  התערוכה "פנים להתנגדות נשים בשואה" מציגה את תפקידן החשוב של הנשים בתקופת השואה ומלחמת העולם השנייה. היא מביאה את סיפור חייהן ואת התמודדותן של עשרות נשים, יהודיות ולא-יהודיות, אימהות ולוחמות, חברות מחתרת, מצילות וחסידות אומות עולם. בין הנושאים הנדונים בתערוכה: חיי הנשים במחנות ובגטאות, לחימתן בהתקוממויות ובמרידות  בתנועות הנוער ובפרטיזנים. מקום רב ניתן גם לסיפוריהן של אחדות מן הנשים שגברו על הדיכוי, שרדו את המלחמה והקימו מחדש בית וחיו חיים מלאי יוזמה ויצירה.

 

התערוכה הינה ניידת וניתנת להשאלה, לפרטים:

אירית האובן, iritmoreshet@gmail.com, 050-6365738

 

 

 

  

חברות מצילות

תערוכה חדשה העוסקת בקהילות שהצילו יהודים בתקופת השואה. התערוכה מתחקה אחרי סיפוריהן של חמש קהילות שונות שכל אחת מהן בחרה במעשה הצלה קולקטיבי, בו היו שותפים כל חברי הקהילה. התערוכה מותאמת הן לבני-נוער והן למבוגרים ויכולה להעשיר גם מדריכי מסעות לפולין ומורים מלווים. בתערוכה יפגשו המבקרים שאלות שונות הנוגעות לעצם מעשה ההצלה:

 

  • מה מניע קהילה להפגין חמלה ולהושיט יד לזולת?
  • מהם הערכים המהווים את התשתית המוסרית של החברה?
  • כיצד מתפתחת קהילה שכל חבריה הם חסידי אומות עולם?

בתום הסיור בתערוכה אנו מזמינים את המבקרים לשיח על החברה הישראלית ועל תפקידו של זיכרון המצילים בעיצוב פניה של מדינת ישראל.

 

התערוכה הינה ניידת וניתנת להשאלה, לפרטים:

אירית האובן, iritmoreshet@gmail.com, 050-6365738

 

 

בסה - חסידי אומות עולם באלבניה

אלבניה, מדינה אירופית יחידה בעלת רוב מוסלמי, הצליחה במקום שבו נכשלו מדינות אירופיות אחרות. רובם הגדול של היהודים שהתגוררו בין גבולותיה במהלך הכיבוש הגרמני, יהודים אלבנים ופליטים יהודים ממדינות אחרות, ניצלו. "בֶּסָה" - הינו קוד הכבוד שהוא הערך המוסרי העליון של התרבות האלבנית גם היום. "בֶּסָה" פירושו לקיים הבטחה. אדם המקיים את ה"בֶּסָה" הוא אדם העומד בדברתו, אדם שבידיו יוכל בן אנוש להפקיד את חייו ואת חיי בני משפחתו. העזרה שהושיטו האלבנים ליהודים ולאחרים שנמצאו במצוקה היא ביטוי של כבוד לאומי. האלבנים יצאו מגדרם להציל יהודים ואף התחרו ביניהם על הזכות להציל. כל זאת עשו מתוך אהבה, חמלה ורצון לעזור לנזקקים אפילו אם הם בני דת אחרת. בתערוכה מוצגים 12 תצלומים של הצלם האמריקני נורמן גרשמן המתעדים משפחות ויחידים מוסלמים מאלבניה שהצילו יהודים. אם המצילים עצמם כבר לא היו בחיים, המונצחים בתצלום הם בני משפחתם. התערוכה באדיבות יד ושם.

 

 

ציורי יעקב גוטרמן

יעקב גוטרמן נולד ב-1935 בפולין. בפרוץ מלחמת העולם השנייה היה בן ארבע. נכלא עם הוריו בגטו פלוצק. במרס 1941 גורשה המשפחה מן העיר יחד עם כל הקהילה היהודית. שנות המלחמה עברו עליו תוך תלאות, נדודים ובריחה, תחת זהות פולנית שאולה.

בשנת 1950, בהיותו בן 15, עלה יעקב ארצה יחד עם אמו ואביו החורג. הוא התחנך בעכו ובעין-חרוד. בשנת 1966 הצטרף לקיבוץ העוגן בו הוא חבר עד היום. רוב שנותיו עסק בהוראת ספרות, בציור ובאיור ספרים. עד כה אייר כ-170 ספרים בארץ ובחו"ל.

 

 

 

עיתונות המחתרת

תערוכה חדשה העוסקת בעיתונות המחתרתית בגטו ורשה בין השנים 1943-1940. התערוכה מתחקה אחרי הוצאת העיתונות המחתרתית של חמש תנועות הנוער הגדולות בגטו ורשה בשנים הללו ואחר האישים המרכזיים שעסקו בעיתונות. התערוכה מותאמת הן לבני-נוער והן למבוגרים ויכולה להעשיר גם מדריכי מסעות לפולין ומורים מלווים. בתערוכה יחשפו המבקרים למפעל העיתונות יוצא הדופן שיצא לאור בגטו ורשה על המשמעות הרבה שלו לחברי תנועות הנוער בפרט וליושבי הגטו בכלל.

  • השומר הצעיר - שמואל ברלסב, רגינה (לילית) פודן.
  • דרור - יצחק (אנטק) צוקרמן, פרומקה פלוטניצקה.
  • גורדוניה - אליעזר גלר.
  • הבונד - אברהם (אברשה) בלום.
  • בית"ר - לאון רודל.

 

לתיאום ביקור בתערוכה,

אירית האובן, iritmoreshet@gmail.com, 050-6365738

 

 

 

 

 

 

 

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial