מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

"שליחה בצו הלב" - ערב זיכרון לרוז'קה קורצ'ק

"שליחה בצו הלב" ערב זיכרון לרוז'קה קורצ'ק בקיבוץ עין החורש 

 

אופייה החברותי, הצנוע והרגיש של רוז'קה עמד במוקד הברכות בערב העיון והזיכרון שנערך ב-6 במרץ 2008 בקיבוץ עין החורש. ביום חמישי אחר הצהרים התכנסו בני משפחה, ידידים ומוקירי זכרה בבית הקברות של הקיבוץ, שם נערכה אזכרה ליד קברה. רוז'קה (1921-1988) הייתה לוחמת במחתרת גטו וילנה (ארגון הפרטיזנים המאוחד - פפ"או) ובפרטיזנים ביערות רודניקי. לאחר עלייתה ארצה, הייתה מן הראשונות שמסרו בפני המוסדות ומנהיגי היישוב בארץ-ישראל, בדצמבר 1944, דין וחשבון על זוועות השואה ועל תנועת ההתנגדות היהודית. היא עברה להתגורר בקיבוץ עין החורש יחד עם חבריה לפרטיזנים, אבא קובנר וויטקה קמפנר, ובו הקימה משפחה והכתה שורשים. 

בין שלל תפקידיה בקיבוץ הארצי ובקיבוצה, רוז'קה הייתה גם פעילה ב"מורשת: בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'", מאז הקמת המוסד וחברה במערכת "ילקוט מורשת". את זיכרונותיה היא פרסמה בספרה "להבות באפר". 

בערב המרגש, שנערך ביוזמה ובהפקה של המשפחה ו"מורשת", בירכו אישים רבים: יעקב גוטרמן, יו"ר הנהלת מורשת, היה ראשון המברכים. אליעזר יערי, יו"ר הנהלת הקרן החדשה, סיפר על יחסיו המיוחדים עם רוז'קה, אצלה נהג להתארח בחופשות וכיצד נחרטה דמותה בזיכרונו: "גם 20 שנה לאחר מותה אני נושא עמי את חיוכה ואת אהבתה". הוא הדגיש כי על אף כל מה שעברה, תמיד נהגה לומר ש"אסור לחיות עם המוות".  

שלושה מנכדיה של רוז'קה עלו לבמה והקריאו קטע מפרי עטו של יצחק שדה על פגישותיה של רוז'קה עם לוחמי הפלמ"ח מסביב למדורה. בסוף הערב ביקשה את רשות הדיבור שוריקה ברוורמן, הצנחנית חברתה של חביבה רייק, שהפליגה בזיכרונותיה על חברתה הטובה רוז'קה. 

את הערב הנחה אהוד רבין והוא לווה בשתי הרצאות מרתקות מפי פרופ' דינה פורת, שדיברה על "עדותה הראשונה של רוז'קה קורצ'ק, בדצמבר 1944", ופרופ' אביבה חלמיש, שהרצתה על יחסיה המיוחדים של רוז'קה עם מאיר יערי וחברי הנהגה אחרים בארץ-ישראל. 

הערב היה רב משתתפים, שהצטרפו בשירה לזמרת רונית אופיר ובליווי מוזיקלי של רמי הראל. 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial