מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

אבא קובנר מספר על טוסיה אלטמן

אבא קובנר מספר על טוסיה אלטמן (הגדל)

18.2.1987

 

אבא קובנר, עין החורש


לזיוה שלום,

שלום רב.

מסיבות שהזמן הרע גרמן, לא יכולתי להשיב למכתבים שנצטברו בהיעדרי מהארץ ובשובי. אם מאוחר מדי למטרת עבודתך יהיה זה לפחות לשם הנימוס וחובת העדות.

אמת, מכתבך הביא אותי במבוכה. היכרתי את טוסיה עוד בטרם בואה לגיטו, ובבואה היתה נוכחותה להתרגשות הדדית, ואף על פי כן איני יודע היום להבחין בין תוכנן המדומה או האמיתי של הפגישות.

אין תחת ידי עדות קודמת שמסרתי, כשהדברים היו טריים יותר בזכרון, אך גם כשאני משתדל להעלות מנשיה דברים שהיו – באשר לטוסיה ללא כל תוצאות. קשה לי אפילו להסביר את המקרה.

מה שברור ששנינו, ויותר נכון שני הצדדים, טוסיה ואנשי וילנה, הרבנו לספר זה לזה מהמתרחש בגיטו "שלנו" ו"שלה". תהינו על הגורל השונה ומשמעותו.

ברור, שטוסיה לא הסתייגה מהתפיסה שנתגבשה אצלנו, שגורל וילנה איננו מקרי ושתהיינה השלכות לכך גם על ורשה. אילו הסתייגה, הייתי זוכר את הדבר בחריפות, כי כאלה היו אז בודדים מבין הפעילים (מרדכי טננבוים, יאנדז'ה ועוד מישהו, בודדים מבין הצעירים – בקרב המבוגרים והעסקנים לשעבר – ההיפך, הרוב היה נגד). מה שברור הוא, שטוסיה שמעה גם על הגיבוש האופרטיבי של התפיסה הנ"ל, כלומר שיש לארגן התנגדות אקטיבית, כל אחד בגיטו שלו, כי אין מנוס מפני ההשמדה על ידי בריחה מגיטו לגיטו. שלא במקומות אחרים בוילנה המסקנות באו בצמוד לניתוח המצב, וכל זה, כידוע, נכלל בכרוז.

לא היה לטוסיה חלק בחיבור הכרוז. אך עצם העובדה שהצעתי לה להיות הקוראת אותו בעברית, מרמז שרציתי להדגיש בשעתו את המחויבות שלה לרעיון ההתגוננות. ובשבילנו, המבודדים  בקצה הארץ, היתה לכך חשיבות פסיכולוגית גדולה ששליחה מרכזית מורשה מגישה את הדברים באסיפה. אילו היתה לטוסיה הסתייגות עקרונית מרוח הכרוז – ודאי היתה מסרבת לקרוא.

לא נתנו לטוסיה להעביר את הכרוז לוורשה, שלא להטיל עליה משימה נוספת על מה שהיה מתפקידה. באותם ימים כבר התכוננו לשלוח שליח/ה מיוחד/ת לשם הפצת הכרוז בגיטאות אחרים.

זה כל מה שאני יכול לומר מבלי להסתכן בנדמה-לי.

 

בברכה,

אבא קובנר

 

ארכיון מורשת, סימול: C.61

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial