מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

השמדה במכוניות גז

השמדה במכוניות גז 

 

דואר שדה 32704                                                                      קייב, 16 במאי 1942 

B.Nr 40/42  

 

עניין ממלכתי סודי! 

אל 

ס"ס אוברשטורמבאנפיהרר ראוף Rauff 

ברלין 

 

בדיקת המכונית אצל [איינזאצ]גרופה D ו-C נסתיימה... 

את המכונית של [איינזאצ]גרופה D פקדתי להסוות כקרון מגורים. משני הצדדים הותקנו תריסי חלון, אחד במכונית הקטנה ושניים במכונית הגדולה, כפי שאפשר לראותם לעתים בכפר בבתי איכרים. המכוניות היו מוכרות עד כדי כך, שלא רק הרשויות, אלא גם האוכלוסיה האזרחית, משראו אחד מאותם כלי רכב, כינוהו בשם "מכונית המוות". לדעתי, אין היא יכולה להישאר בגדר סוד לאורך ימים גם כשהיא מוסווית. 

במכונית מטיפוס זאורר, שהעברתי מסימפרופול (Simferopol) לטאגאנרוג (Taganrog) חל בדרך קלקול במערכת הבלימה... בהגיעי לאחר ימים אחדים לסטאלינו (Stalino) וגורלובקה (Gorlowka), התלוננו נהגי המכוניות על אותו קלקול... 

נתתי הוראה שבזמן ההגזה יתרחקו האנשים ככל האפשר מהמכונית, כדי שבריאותם לא תיפגע מהגזים העלולים לפרוץ החוצה. בהזדמנות זאת ברצוני להעיר: קומאנדו מסויימים מבצעים אחרי ההגזה את הפריקה בידי אנשיהם. הערתי למפקדי SK [זונדרקומאנדו] אלה, עד כמה עלולה עבודה זו לפגוע באנשיהם מבחינה נפשית ובריאותית, אם לא לאלתר, הרי במשך הזמן. האנשים התלוננו על כאבי ראש המופיעים אחרי כל פריקה. למרות זאת אינם רוצים לחדול מנוהג זה, מתוך חשש שאם תוטל עבודה זאת על האסירים, ינצלו רגע מתאים לברוח. כדי לשמור על האנשים מפגיעות אלה, אני מבקש אפוא לתת את ההוראות המתאימות. 

ההגזה מתבצעת תמיד בצורה לא נכונה. כדי לסיים את האקציה מהר ככל האפשר, נותנים הנהגים בכל פעם גז מלא. כתוצאה מכך מתים המוצאים להורג בחנק ולא במיתת הרדמה כמתוכנן. בעקבות הוראותי הוכח, כי בהכוונה נכונה של הדוושה, בא המוות מהר יותר, והאסירים נופחים נשמתם בשלווה. לא נראו עוד פנים מושחתות ואף לא הפרשות. 

היום אמשיך בדרכי ל[איינזאצ]גרופה B ושם אקבל הוראות נוספות. 

 

דוקטור בקר Becker

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial