מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ב - אישים באות ב'

בולר פיליפ 

חבר במפלגה הנאצית. ממתכנני מבצע אותנזיה. היה חבר בחוג המנהיגות של המפלגה מאז 1933. שירת בצבא במלחמת העולם הראשונה, אך נפצע ולא יכול היה להמשיך. הוא היה פקיד אפור, אך נאמן ויעיל ויש לו חלק משמעותי בהקמת מנגנון המפלגה מחדש אחרי 1925. 

 

בוק פדור פון 

מפקד קבוצת הארמיות מרכז, התנגד לפקודת הקומיסרים, דחה את הריגת הפרטיזנים ואזרחים "חשודים" בטענה שזו הפרה של המשמעת הצבאית. 

 

בורמן אלברט 

אחיו של מרטין בורמן. אחד מארבעת עוזריו של היטלר באמצע שנות ה-30.  

 

בילוב ברנרד וילהלם פון 

מזכיר המדינה ומשרד החוץ בתחילת-אמצע שנות ה-30. אחיינו של ביסמרק. 

 

בורמן מרטין 

היה מזכירו האישי של רודולף הס. במאי 1941, לאחר שהס טס לסקוטלנד, נשבה והוקע כבוגד, מונה בורמן לתפקיד סגן ראש המפלגה ומזכירו האישי של היטלר. בורמן היה אחד האנשים החזקים ביותר במשטר הנאצי. כל מסמך אזרחי וכל אדם שהיה רוצה להגיע אל היטלר היה עובר דרכו. הוא היה אחראי על קביעת סדר יומו של היטלר וסינון המידע המגיע אליו. בורמן נשאר צמוד להיטלר עד הסוף והוא אחד העדים והחתומים על צוואתו. הוא התאבד ב-2.5.1945 בבליעת רעל. רק ב-1972 נמצאה גופתו ועד אז לא היה ברור אם הוא חי או מת. הוא אף נשפט שלא בפניו בנירנברג ונידון למוות. 

 

בלוב ניקולאוס פון 

שלישו של היטלר לענייני הלופטוואפה. 

 

בלומברג ורנר פון 

היה מפקד הצבא במזרח פרוסיה בתחילת שנות ה-30 ואז הובא ע"י היטלר להיות שר ההגנה (=שר המלחמה/הצבא) והמפקד העליון על הכוחות המזוינים (שני כמובן להיטלר). ב-28.1.1938 הודח מתפקידו לאחר שהיה מעורב בשערורייה; הוא נישא למישהי שהתברר שהייתה זונה. הוא בחר להישאר איתה ונאלץ לעזוב את תפקידו, אך נשאר נאמן להיטלר. היטלר העדיף להשתיק את המקרה גם כי העריך את בלומברג וגם כי לא רצה להראות את המפלגה באור מגוחך. 

 

בק לודוויג 

אחד הגנרלים הבכירים בצבא הגרמני בשנות ה-30. לא נמנה מלכתחילה על נאמניו המובהקים של היטלר, אבל סר למרותו. באוקטובר 1933 התמנה לראש המטה הכללי. ב-18.8.1938 התפטר בק מתפקידו, לאחר שלאורך תקופה ארוכה סבר שהיטלר מוליך את גרמניה בדרך מסוכנת ולא הסכים עם ההכנות למלחמה. כבר בסוף 1938 היה מעורב בניסיונות ראשוניים ועקרים לבצע הפיכה נגד היטלר ונחשב כבר מאז למאין פטרון עבור קבוצות התנגדות שקמו. ב-16 ביולי 1938 כותב בק: "חובת החייל מסתיימת במקום שבו מצפונם, ידיעתם ואחריותם, אוסרים עליהם את ביצועה של פקודה. אם אזהרותיהם ועצותיהם נופלות על אוזניים אטומות יש להם הזכות והחובה לעם ולהיסטוריה להתפטר מתפקידיהם. אם יפעלו כולם מתוך רצון אחד לא יהיה אפשר לבצע מהלכים צבאיים. כך יצילו את מולדתם מן הרע ביותר, מן החורבן... בזמנים יוצאי דופן אנו נתבעים למעשים יוצאי דופן" (מתוך איאן קרשו, "נמסיס", עמ' 121).  ב-1942 החל לפעול שוב להפיכה נגד היטלר והיה מעורב בתכנון ובניסיון ההתנקשות בהיטלר ב-20.7.1944 ואף היה מיועד להיות ראש המדינה בתקופת המעבר של ההפיכה. לאחר שנכשלה ההפיכה, אפשרו לבק להתאבד והוא אכן ירה בעצמו, אבל רק נפצע ונורה למוות ע"י אנשיו של פרום. 

 

בראוכיץ' ולתר פון 

המפקד העליון של צבא היבשה בשנתיים הראשונות למלחמה. החליף את פריטש ושימש בתפקיד עד להתפטרותו ב-19.12.1941. בראוכיץ' היה חלש אופי ונמנע מעימותים עם היטלר למרות שפעמים רבות התנגד למהלכיו הצבאיים וידע שגנרלים נוספים מתנגדים אף הם. בתחילת דצמבר 1941 חטף התקף לב ובעקבותיו ובעקבות המצב בחזית הרוסית, ביקש להתפטר. הוא הוחלף ע"י היטלר, שנשא בתפקיד עד התאבדותו. 

 

בראון אווה 

חברתו/פילגשו של היטלר. לאורך הזמן שהייתה עם היטלר קיבלה על עצמה לחיות בצילו ולהצניע את הקשר ביניהם. התאבדה איתו בבונקר ב-30.4.1945 בעזרת חומצה פרוסית. 

 

בראק ויקטור 

עמד בראש מחלקה 2, "המחלקה הראשית" שב"לשכת הקנצלר של הפיהרר של המפלגה הנאצית", שהייתה אחראית בין השאר, על מבצע אותונזיה. היה צעיר מבולר (ראש הלשכה) בחמש שנים, שאפתן מאוד ונאצי מובהק. שירת בפרייקור, השתתף בפוטש ב-1923, היה פעיל בארגוני סטודנטים, למד כלכלה חקלאית וב-1929 הצטרף לס"ס, כשהוא בן 25. 

 

ברברוסה פרידריך 

מנהיג הרייך הראשון, בימי הביניים. עבור הלאומנים הגרמנים היה דמות מיתית. על שמו "מבצע ברברוסה" – פלישת גרמניה לברית-המועצות, 22 ביוני 1941. 

 

ברונינג היינריך 

מנהיג מפלגת הצנטרום. התמנה לקנצלר ב-30.3.1930 ומהר מאוד פיזר את הרייכסטאג והוביל לבחירות חדשות שהתבררו כטעות גדולה, כי חיזקו את הנאצים. 

 

ברוקמן הוגו 

מו"ל אנטישמי ואחד התומכים והפטרונים של הנאצים. סייע בכסף, פרסום וקשרים עוד לפני עלייתם לשלטון. 

 

בריקנר וילהלם 

עוזרו הראשי של היטלר, בדרגת ס"א גרופנפיהרר. מילא את תפקידו החל מאמצע שנות ה-30 ועד שפוטר במהלך המלחמה.  

 

ברנדט קרל 

רופאו האישי של היטלר. הוסמך ע"י היטלר לקבוע את מי אפשר לחסל במבצע אותונזיה.  

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial