מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ג - אישים באות ג'

גבלס יוזף (1897 – 1945)

השר לתעמולה ולהשכלת העם הנאצי. הצטרף למפלגה הנאצית בשנת 1924 והפך לאחד הפעילים המרכזיים בצפון גרמניה. בתחילת דרכו הפוליטית שאב השראה דווקא מהקומוניזם הרוסי. הפך למעריצו של היטלר ולנאמנו הגדול ביותר. אחד הקנאים האידיאולוגיים הגדולים ביותר בין הנאצים. שימש כאחראי על התעמולה בכל מערכות הבחירות ולאחר עליית הנאצים שימש כשר התעמולה עד מותו ועשה את תפקידו בצורה מבריקה. במקביל, שימש גבלס גם כגאולייטר של ברלין. התאבד בבונקר של היטלר בברלין באחד במאי 1945 ואיתו התאבדו גם אשתו מגדה וששת ילדיהם בעזרת חומצה פרוסית. לאחר שלקחו את החומצה, ירה בבני הזוג גבלס איש ס"ס כדי לוודא את מותם. גופותיהם נשרפו, אך הסובייטים לא התקשו לזהותן.

 

גודריאן היינץ

ראש המטה הכללי מיולי 1944 ועד סוף מרץ 1945, אז הודח ע"י היטלר. הוא פוטר לאחר שהביע את דעתו נגד צעדיו הצבאיים של היטלר. היה אחד הקצינים הבכירים היחידים שהעיזו לעשות זאת.

 

גוטמן ישראל (1923)

חוקר שואה והיסטוריון בעל שם בין-לאומי. ממורדי גטו ורשה, ניצול המחנות אושוויץ ומיידנק. חקר בעיקר את שואת יהודי ורשה ופולין. היה ראש המכון הבין-לאומי לחקר השואה ביד ושם והעורך הראשי של "האנציקלופדיה של השואה". גוטמן הוא ממייסדי מורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'.

 

גולדמן נחום (1895 – 1982)

מנהיג ציוני, יושב ראש הוועד המנהל של הקונגרס היהודי העולמי בזמן מלחמת העולם השנייה. פעל לעורר דעת קהל בעולם החופשי ובמיוחד בארצות הברית, למען גורלם של יהודי אירופה. בקיץ 1942 שם קץ לקשר השתיקה סביב נושא זה. בשנות החמישים מילא תפקיד מרכזי בהשגת הסכמי שילומים ופיצויים עם גרמניה. שימש כנשיא הקומגרס היהודי העולמי וההסתדרות הציונית.

 

גירטנר פרנץ

שר המשפטים הבווארי בשנות ה-20. מונה ב-1933 ע"י היטלר לשר המשפטים של הרייך, למרות שבמקור לא היה חלק מן המפלגה הנאצית. ערך את העתון "דר אנגריף". מת במרץ 1941 במוות טבעי.

 

גלזמן יוסף (1916 – 1943)

מראשי המחתרת בגטו וילנה (ארגון הפרטיזנים המאוחד, פפ"או), מטעם בית"ר. היה נציב בית"ר ליטא. בנובמבר 1941 ארגן בווילנה קבוצת מחתרת של בית"ר, היה בעל תפקיד במשטרה היהודית בגטו וילנה ובכך עזר למחתרת. נאסר מספר פעמים, ויצא ליערות הפרטיזנים ביולי 1943. ביום כיפור 1943 נהרג בקרב בפרטיזנים.

 

גנס יעקב (1905 – 1943)

יו"ר היודנרט בגטו וילנה. לפני תפקידו זה היה ראש המשטרה היהודית בגטו. סבר כי ליהודים יש סיכוי לשרוד באמצעות עבודה ופעל למען הצלתם. נרצח על ידי הגסטאפו ב-14 בספטמבר 1943, זמן קצר לפני חיסול הגטו.

 

גראף אולריך

אחד משומרי ראשו של אדולף היטלר.

 

גרדובסקי זלמן (1910 – 1944)

יהודי מליטא שהיה אסיר במחנה אושוויץ ואיש פלוגת הזונדרקומנדו – שעסקה בשריפת גופות הנרצחים. כתב יומן חשוב וקטעי רשימות אשר הוטמנו בשטח המחנה לצורך תיעוד המתרחש בו. חיבורו היהודע ביותר הוא "בלב הגיהינום". הוצאה להורג באוקטובר 1944, לאחר מרד הזונדרקומנדו באושוויץ.

 

גרדלר קרל

שמרן ימני, שימש כראש עיריית לייפציג בין 1930-1937. שימש גם כנציב המחירים של הרייך. ב 1937 עזב את תפקידו והרבה להסתובב בעולם ולהתריע כנגד כוונותיו והתעצמותו של היטלר. גרדלר היה עם טרסקו בקשר ושותף בניסיון הקשר של ה 20 ביולי וכנראה היה המיועד להיות הקנצלר אם תצליח ההתנקשות. גרדלר היה שייך לדור ותיק שראה בגרמניה מעצמה שצריכה להיות הגמונית באירופה (גם אם בשונה מהאופן בו ביקשו לעשות זאת הנאצים) ולא הבין בצורה חדה את המציאות החדשה באירופה או ברייך. לאחר כישלון הקשר, ניסה גרדלר לברוח, אך הוסגר והועמד למשפט בבית הדין העממי. הוא הוצא להורג ב 2/2/45.

 

גרוסמן חייקה (1919 – 1996)

פעילת מחתרת ופרטיזנית בביאליסטוק וביערות שסביב לעיר. נסעה בשליחות המחתרת לגטאות אחרים ובהם לגטו ורשה, במטרה להזהיר את חברי תנועות הנוער ולעדכנם במתרחש. חיברה את הספר "אנשי המחתרת" המגולל את זיכרונותיה מתקופת השואה. הייתה פעילה פוליטית בולטת, והיא אחת ממייסדות מורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'.

 

גרייזר ארתור

יליד אזור פוזן, שתודעתו עוצבה ע"י מלה"ע הראשונה. חי בדוחק כלכלי לאחר המלחמה ונמשך לפיתרון האתני. היה שאפתן מאוד והצליח להתקדם למרות עבר בעייתי שכלל חברות בבונים החופשיים ונישואים כושלים. נחשב לאחד מה"לוחמים הותיקים" של המפלגה ונחשב לנאמן מאוד להיטלר. היה מקורב גם להימלר והיה נלהב למלא את פקודותיהם ורצונותיהם. היה ראש הסנאט של דנציג וכאשר מונה לתפקיד הגאולייטר בוורתגאו (השם המקוצר של רייכסגאו פוזן, או כפי שנקרא מ 1940- רייכסגאו ורתלנד), לאחר כיבוש פולין, ניסה להפוך את האזור שבשליטתו לאזור לדוגמא של "הסדר החדש". היה אכזרי במיוחד ויחד עם מפקד המשטרה הורה לכל אנשיו לא לרחם ולהיות קשוחים. הוצא להורג ע"י הפולנים לאחר המלחמה.

 

גריים רוברט ריתר פון

טייס גרמני מצטיין מימי מלחמת העולם הראשונה. לאומן ומעריץ של היטלר עוד משנות ה 20. הצטיין בחזית המזרחית ולקראת סוף המלחמה רצה היטלר להעניק לו את סמכויות מפקד הלופטוואפה.

 

גרינבוים יצחק (1879 – 1970)

מנהיג ציוני, מראשי יהדות פולין, ולאחר עלייתו ארצה ב-1933 ממנהיגי היישוב בארץ-ישראל. שימש שר הפנים בממשלה הזמנית לאחר הקמת המדינה. עמד בראש "ועדת הארבעה" לסיוע ליהודי פולין בזמן המלחמה. מינואר 1943 עמד בראש ועד ההצלה המאוחד שליד הסוכנות היהודית. גישתו המתונה בתחום ההצלה עוררה נגדו ביקורת ביישוב.

 

גרינג הרמן

היה טייס קרב במלחמת העולם הראשונה. בשנות ה 20 היה אחד ממפקדי הס"א ומנאמניו ומקורביו של היטלר כבר מהשלבים הראשונים. היה שר הפנים של פרוסיה והאיש החזק בה החל מ 1932, לאחר שמונה לתפקיד ע"י פאפן. תקופה ארוכה היה האיש השני בחשיבותו במפלגה הנאצית, אחרי היטלר. מונה לראש הלופטוואפה (OKL- חיל האוויר הגרמני) ב 1936. באותה שנה קיבל מהיטלר סמכות לגבש תוכנית כלכלית שתיתן מענה על מצוקת הדלק והמשאבים וגיבש את "תוכנית 4 השנים". תחת תפקידו זה קיבל גם את התואר "הקומיסר לענייני חומרי גלם" וכך בעצם דחק את שאכט מתפקידו.  במאבק בין שאכט, שרצה לעצור את ההתחמשות וכך להתגבר על המחסור, תמך היטלר בגרינג. לאחר המשבר בחבל הסודטים ומהלכיו של גרינג שנועדו למנוע מלחמה, ירד מאוד קרנו בעייני היטלר ולמרות שעדיין היה בכיר מאוד במנגנון הנאצי, יכולות ההשפעה שלו ומקומו כמקורב להיטלר ירדו מאוד- תהליך איטי והדרגתי החל בשלב זה והוביל לבסוף להדחתו והוקעתו כבוגד של גרינג ע"י היטלר, בשלהי המלחמה. בזמן המלחמה, כישלונות חוזרים ונשנים של הלופטוואפה, לעצור את ההתקפות מהאוויר של בעלות הברית, המשיכו את התרחקותו מהיטלר. גרינג נתפס ע"י בעלות הברית סמוך לברכטסגאדן בתאריך 9.5.1945, הוא הורשע בבית הדין הצבאי הבין-לאומי בנירנברג בפשעים נגד האנושות והיה אמור להיתלות, אך הצליח להתאבד ב 15.10.1946.

 

גרינשפן הרשל פייבל (1921 – 1943 ?)

פליט יהודי מגרמניה שבנובמבר 1938 התנקש בחיי הדיפלומט הגרמני ארנסט פום ראט בפריז. זאת כנקמה על רדיפת היהודים ובמיוחד על שילוח הוריו לזבונשין, פולין. התנקשות זו הייתה העילה לפרוץ פוגרום "ליל הבדולח" בין ה-9 ל-10 בנובמבר 1938. נסיבות מותו אינן ידועות.

 

גרנר וילהלם

שר הפנים וההגנה של הרייך עד שהתפטר בשנת 1932.

 

גרסדורף רודולף כריסטוף פרייהר פון

הובא ע"י טרסקו לקבוצת הארמיות מרכז. חייל מקצועי, יליד 1905 ומבקר חריף של היטלר. הוצב בעמדות חשובות במודיעין של הארמיות מרכז ולקח חלק בקשר ה 20 ביולי.

 

גרפה אלברכט

ייסד את מפלגת החירות הגרמנית הפולקית, ארגון מתחרה למפלגה הנאצית, אבל על בסיס אותם רעיונות.

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial