מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ק - אישים באות ק'

קאפ וולפגנג 

לאומן גרמני שהנהיג ניסיון פוטש ב-1920 ונכשל. אחרי הפוטש הוא הוגלה ורבים מתומכיו עברו לשתף פעולה עם היטלר. 

 

קאר גוסטב ריטר פון 

ראש ממשלת בוואריה בתחילת שנות ה-20. ימני קיצוני שסיפק בית ותמיכה לימין הלאומני. בתחילה ראה בהיטלר לא יותר מתועמלן, אך בגלל דעותיו שיתף איתו פעולה. הוא התמנה לתפקידו ב-1920, לאחר הפוטש של קאפ והודח בספטמבר 1921, לאחר שלא נשמע להוראות מהרייך המרכזי. לאחר מכן התמנה למושל בוואריה עלית והיטלר טען שהוא אינו "מנהיג דגול". ב-26.9.1923 מונה לנציב הכללי של בוואריה ע"י ר"מ בוואריה. הוא קיבל סמכויות כמעט דיקטטוריות על מנת שיעצור כוחות מהפכניים. הוא אסר על חלק מהאסיפות שרצה לעשות היטלר, שראה בו מתחרה,  וניסה ליצור קשר עם גורמים שונים שהתנגדו לממשל המרכזי, אך החליט לא לנסות לצאת לפוטש כנגדו. הודח מתפקידו ב-1924 יחד עם גנרל לוסוב וסייסר. שלושתם יחד היוו גוש ימני שהוקם על מנת לרסן דווקא את הימין. לאחר שעלה היטלר לשלטון, דאג שקאר יחוסל ע"י אנשי הס"ס בגל הרציחות של יריביו הפוליטיים. 

 

קווירנהיים מרץ פון 

אחד ממארגניו הראשיים של הקשר של ה-20 ביולי. היה בעל תפקיד בכיר בצבא המילואים. כמו שאר המארגנים, הוצא גם הוא להורג ע"י פרום, מיד אחרי כישלון הקשר. 

 

קוך אריך 

היה נחשב לאכזר במיוחד, אפילו בקנה מידה הנאצי. כונה משום כך "סטאלין השני" (כמחמאה). היה הגאולייטר של פרוסיה המזרחית וב-16.7.1941 מונה לנציב הרייך באוקראינה. 

 

קייטל וילהלם 

לאחר שהודחו ב-1938 פריטש ובלומברג, שינה היטלר את מבנה הסמכויות בצבא. כחלק מסבב מינויים, התמנה למפקד הפיקוד העליון של הצבא – ה-OKW, שהיה הגוף שהחליף את משרד המלחמה והיה כפוף ישירות להיטלר ואמור היה לתאם את פעולות צבא היבשה, הים והאוויר. למרות תפקידו הבכיר לא השפיע רבות בעצמו (כשהיו חילוקי דעות לו ולהיטלר, היטלר בעיקר התעלם מדעותיו) ונטה בעיקר לקבל את דעתו של היטלר, לפחות עד השלבים המאוחרים של המלחמה. נתלה ב-16.10.1946, אחרי שנמצא אשם במשפטי נירנברג. 

 

קלוגה גונתר פון 

פלדמרשל בוורמאכט. שימש כמפקד ארמייה 4 ואחר כך הועבר לתפקיד מפקד קבוצת הארמיות מרכז (עד שהוחלף ע"י בוש). בחורף 41-194219, בעת שהמצב בחזית הרוסית נעשה קשה, ניסה קלוגה לשכנע את היטלר לבצע נסיגה טקטית, אך היטלר נענה חלקית רק מספר שבועות אחרי הבקשה. בהמשך החליף את רונדשטדט כמפקד העליון בחזית המערב. קלוגה היה בקשר עם הקושרים של ה-20 ביולי, אך פסח על שני הסעיפים. כשהבין שהקשר עומד בפני כישלון, ניתק מהם מגע והדיח גנרלים ששיתפו עימם פעולה. ב-15 באוגוסט 1944 דחה היטלר בקשה של קלוגה לנסיגה של 100,000 חיילים. באותו יום נכנס קלוגה ללחימה בחזית והקשר עם היטלר אבד. היטלר, שידע שהיה קשר בין קלוגה לקושרים, חשב שקלוגה החליט לשאת ולתת עם בעלות הברית על כניעה. הוא החליט להדיח את קלוגה ושלח את מודל להחליפו. כשמודל הגיע קלוגה הבין מה קרה. בתאריך 19.8.1944 הוא נסע לכיוון גרמניה, עצר בדרך, כתב מכתב של נאמנות להיטלר, שבו גם ביקש להפסיק את הלחימה חסרת הסיכוי, והתאבד באמצעות גלולת ציאניד. 

 

קלטנברונר ארנסט 

ראש המשרד הראשי לביטחון הרייך לאחר הירצחו של היידריך. 

 

קנאריס וילהלם 

אדמירל, ראש האבוור. התנגד לדרכו של היטלר ולניסיונו להוביל למלחמה עולמית. למרות זאת, קנאריס היה די שאנן בתקופה שלפני המלחמה ולא האמין שהיטלר יצליח להוביל את המהלכים שאותם ניסה. לכן, קנאריס גם לא ראה טעם או צורך בניסיון להפיכה. לאחר שהתחילה המלחמה והיטלר התחזק, הפך האבוור בפיקודו של קנאריס למעין מעוז של התנגדות מתחת לפני השטח. קנאריס אף היה מחובר לאנשי גרדלר. למרות זאת, עד שלבים מאוחרים יחסית, לא רצה להתנקש בהיטלר. קנאריס המשיך להיות מעורב בנסיונות להוריד את היטלר, עד לכישלון הקרש של ה 20 ביולי, אז נתפס ע"י הגסטפו. 

 

קפלר וילהלם 

עד עלייתו של היטלר לשלטון, שימש כאחד מאותם מקורבים שקישרו בין הנאצים לבין אנשי עסקים ותורמים. ב-1937 מונה ע"י היטלר לתאם את ענייני המפלגה באוסטריה ועוד לפני זה הספיק להיות יועץ כלכלי להיטלר. היה מעורב בתהליכים שקדמו לאנשלוס. 

 

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial