מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

פנקס הקהילה טריסק - ספר יזכור

פנקס הקהילה טריסק - ספר יזכור (הגדל)

פנקס הקהילה טריסק – מתוך ההקדמה להוצאה המחודשת

"למען ידעו דור אחרון בנים יולדו יקומו ויספר לבניהם" (תהלים ע"ח 6)

ספר זה המספר את סיפורה של קהילת טריסק, הוא ספר אשר על חיבורו עמלו שלושה דורות. הוא פונה אל הדורות הבאים ואל אלה שעוד יבואו מצאצאי העירה טריסק שבחבל ווהלין . .

ספרי קהילות רבים נכתבו  בשנות ה-60 וה- 70 של המאה שעברה. יוצאי הקהילות השונות, אשר  הבינו כי בית סבא –סבתא, אמא- אבא  אותו עזבו בהחלטתם לעלות לארץ ישראל, או להגר למדינות אשר מעבר לים, חרב בתקופת השואה. החורבן היה חורבן טוטאלי, הן חורבן אנושי – השמדתן של משפחות שלמות והן חורבן פיזי - של חיים יהודיים  מלאים ועשירים שהתקיימו  למעלה מ 800  שנה באזורים אלה. עיירות וקהילות אשר מרבית תושביהן היו יהודים, כזו היתה קהילה טריסק. אשר למעלה מ-50% מתושביה היו יהודים.

הבית חרב. להחיות אותו ולהקימו מחדש התאפשר רק בין "דפי הספר" בעזרת זיכרונות, כתיבת סיפורים, שירים ושיבוץ מעט התמונות שנשארו לאנשים אשר באו לפני המלחמה. המעטים שנותרו הרגישו שהם מחויבים להנציח ולהזכיר את המתים, לספר את סיפורם ואת סיפור העיירה ובכך הם ימלאו את מצוות 'הזכור' ואת המצווה "והגדת לבנך"  שתי מצוות חשובות אלה, הן העומדות בבסיס התרבות והאמונה היהודית בחשיבות הנחלת הזיכרון והעברה הבין דורית.

ספר זה ייחודו בכך, שדור הבנים אשר נולד כאן בארץ ישראל, לקח על עצמו להמשיך ולספר את הסיפור ולהנגיש אותו  לדורות הבאים על ידי הפיכתו לנהיר וקריא עבור הצעירים היום.

 

בשם צוות מורשת

מאיה ואן אק ארגוב

מנכ"ל מורשת

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial