מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

רוח בסערה – קובץ מקורות על עמידה רוחנית בתקופת השואה

רוח בסערה – קובץ מקורות על עמידה רוחנית בתקופת השואה (הגדל)

רוח בסערה מביא אופני ביטוי לעמידה הרוחנית, לעומקה ולגיוונה בקהילות היהודיות תחת הכיבוש הנאצי. במרכז הספר עומדים מסמכים ומקורות ויזואליים שנכתבו וצוירו בתקופת השואה ונאספו בארכיונים בישראל ובאירופה ורבים מהם מתפרסמים  בו לראשונה.

 

המזימה הנאצית להשמיד את יהדות אירופה לא התמקדה רק בהיבט הפיזי אלא גם בהיבט הרוחני. הפיכת היהודי ל"תת-אדם" הייתה שלב חיוני בדרך לתאי הגזים – הן לצורך שבירת התנגדותם של הקורבנות והן כדי לשכנע את הרוצחים בצדקת מעשיהם.

היהודים מצידם נלחמו בכל הדרכים על זהותם הדתית, הלאומית והאנושית. העמידה הרוחנית הקדימה בשנים רבות את התקוממות הצבאית והייתה גדולה ורחבה בהרבה ממנה. היא התנהלה מאז עליית הנאצים לשלטון ועד כניעתה של גרמניה, בכל מקום אליו הגיעו משטר זה ובני בריתו. היא הקיפה את כל שכבות הציבור ונגעה בכל תחומי החיים: החינוך, הנוער, התיעוד, התרבות, הדת, האמנות, ההומור, הספרות.

למרות מקומה המרכזי של העמידה הרוחנית בתקופת השואה, לא קיים ריכוז של מקורות שידגים את מימדיה וחשיבותה. הספר רוח בסערה ממלא חלל זה, בהבאת מאות דוגמאות של עמידה זו, תוך מתן ביטוי הולם הן להיקפה מבחינה גיאוגרפית והן לעומקה ולגיוונה מבחינה תוכנית. במרכז הספר עומדים מסמכים ומקורות ויזואליים אשר נאספו בארכיונים בישראל ובאירופה, ואשר מתפרסמים בו לראשונה.

 

 

 

איתמר לוין הוא עיתונאי וחוקר שואה עטור פרסים ושבחים. הוא כתב 15 ספרים בחקר השואה, אשר עסקו בין היתר בגזל רכושם של הקורבנות, הומור בשואה, החיים בגטו ורשה, ועידת ואנזה, מרד גטו ורשה, שמירת מצוות והפרכת טעויות על השואה. בהוצאת מורשת הופיע ספרו "קאפו באלנבי: העמדת יהודים לדין בישראל באשמת סיוע לנאצים".

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial