מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

עקיבא ניר על הצנחנית חביבה רייק

הגדל

עקיבא ניר על חביבה רייק

חביבה רייק צנחנית ארץ ישראלית – חברת קיבוץ מענית

בשעה 00:30 אור ליום 15 בספטמבר 1944 הוצנחו שלושה צנחנים מארץ ישראל מעל לשטח בו התחוללו קרבות בין הגרמנים לבין המורדים הסלובקים האנטי-נאצים. החל מבצע שצופנו בצבא הבריטי: "אמסטרדם". הרביעית בחוליית הצנחנים, חביבה רייק, שלא הוצנחה עם הבחורים, נחתה בסלובקיה במטוס אמריקאי, בלב שטח המרד ב-20 בספטמבר 1944 והיא בת שלושים.
הצנחנים ראו את תפקידם הראשי לארגן את הנוער היהודי שנותר בסלובקיה ליחידה יהודית לוחמת. הם איחרו את המועד. בעת בואם לחמו כבר היהודים ביחידות צבא וביחידות פרטיזניות.
חביבה רייק חזרה אל העיר בנסקה ביסטריצה, שם עברו עליה ימי ילדות ונעורים, פעילות בקן השומר הצעיר ובסניף של הקרן הקיימת לישראל. ומשם היא עלתה ארצה בחורף 1939; הצטרפה לקיבוצה מענית והתגייסה לפלמ"ח. בעיר נותרו יהודים מעטים מהקהילה שהכירה. רובם, בהם ההורים ובני המשפחה של חביבה, גורשו לפולין למחנות ההשמדה. קשה היה להלך ברחובות העיר ולראות חנויות של יהודים בהן נמצאים סלובקים ודירות של קרובים שנתפסו על ידי גויים.
 בבית הספר של הקהילה היהודית הצטופפו פליטים שמצאו מקלט בפני גירוש בשטח המשוחרר, ביניהם קשישים, נשים וילדים. חביבה נרתמה לעזרת הפליטים, ארגנה מקומות עבודה עבורם, דאגה לקורת גג ולעזרה. היא שיתפה בפעולה זאת את ראשי הקהילה.
הגרמנים ריכזו כוחות גדולים לדיכוי המרד. אחרי קרבות קשים הצליחו לכבוש את העיר בנסקה ביסטריצה, הבירה של המרד, ב-28 באוקטובר 1944. הצנחנים, ואיתם קבוצה של חברי תנועות הנוער ויהודים מעיר הבירה, עלו להרים והקימו מחנה לרגלי הר פרשיבה. מחנה זה הותקף על ידי כוחות גרמנים ובהתקפה זו נהרגו רבים מיושביו. שלושה צנחנים: חביבה רייק, צבי רייס וצבי בן-יעקב נתפסו ביער והוצאו להורג. רק אחד מהצנחנים, חיים חרמש, שם ארצה אחרי המלחמה.
חביבה רייק הוצאה להורג בכפר קרמניצ'קה ועם מאות יהודים ופרטיזנים נקברה בקבר אחים.
ב-10 בספטמבר 1952 הועלו עצמותיה להר הרצל ונקברה שם בחלקת הצנחנים.
זכרה של חביבה הונצח על ידי גורמים שונים בארץ ובעולם – קיבוץ להבות חביבה שמיסדיו היו צעירים חלוצים מסלובקיה – סמינר הקיבוץ הארצי נקרא על שמה, רחובות בערים השונות בארץ, אוניה, שמות של ארגונים נקראו על שם חביבה.

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial