מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

"שאיפת חיי האחרונה נתמלאה"

מכתב זה, שנקרא ברדיו ורשה, נכתב בידי מרדכי אנילביץ' מפקד גיטו ורשה, בעצם ימי המרד, ביום 23 לאפריל 1943. היתה זו קריאה אחרונה מן הגיטו אל "העולם החיצוני" לעזרה והצלה
"שאיפת חיי האחרונה נתמלאה" (הגדל)

מכתבו האחרון ליצחק (אנטק) צוקרמן, חבר המטה ששהה בצד הארי, כתב מרדכי: "נפל דבר שהוא למעלה מחלומותינו הנועזים ביותר. הגרמנים ברחו פעמיים מן הגטו... לא אוכל לתאר לפניך את התנאים בהם חיים היהודים. רק יחידי סגולה יחזיקו מעמד, כל השאר ייספו, במוקדם או במאוחר. הגורל נחרץ... חלום חיי קם והיה. זכיתי לראות הגנה יהודית בגטו בכל גדולה ותפארתה".

 

"שאיפת חיי האחרונה נתמלאה..."

עתה ברור לנו, כי כל אשר אירע עולה על המשוער. בהתנגדותנו לגרמנים עשינו למעלה מכוחותינו, אך כוחותינו אוזלים והולכים. אנו עומדים על סף החידלון. פעמיים הכרחנו את הגרמנים לסגת, אך הם חזרו במשנה כוח.

אחת מפלוגותינו החזיקה מעמד כארבעים דקות. פלוגה אחרת לחמה כשש שעות. המוקש שטמנו בשטח "מייצרי המברשות" התפוצץ. אז התקפנו את הגרמנים וגרמנו להם אבידות כבדות. אבידותינו בדרך-כלל לא היו מרובות. אף זה הישג. ז. נפל ליד מכות היריה. מרגיש אני כי דברים גדולים מתרחשים וכי הדבר שהעזנו לבצעו רב ערכו ועצום.

מחוסר ברירה עוברים אנו היום לשיטה פרטיזנית. הלילה יוצאות שש פלוגות קרב ולהן שני תפקידים: בילוש המקום ותפיסת נשק. זכרו: "נשק קצר" אין לו בשבילנו ערך. בנשק זה משתמשים אנו לעתים נדירות. נחוצים לנו הרבה רובים, רימונים, מכונות יריה וחומר נפץ.

אין בכוחי לתאר לפניכם את התנאים שבהם "חיים" עתה יהודי הגיטו. יחידים בלבד יוכלו אולי לעמוד ביסורים אלה. השאר ימותו במוקדם או במאוחר. גורלם נחרץ. אף על פי שאלפים משתדלים להסתתר בסדקים ובחורי עכברים. אין להדליק נר מחוסר אוויר.

היו ברוכים אתם מהחוץ. אפשר ויקרה נס וביום מן הימים נתראה. ספק, ספק גדול.

שאיפת חיי האחרונה נתמלאה. ההגנה העצמית היהודית היתה לעובדה. ההתנגדות היהודית והנקמה הפכו למעשה.

אשרי וטוב לי, שהייתי בין ראשוני הלוחמים היהודים בגיטו.

 

איה ההצלה?

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial