מערכי שיעור

אנחנו במכון מורשת הכנו עבורכם מערכי שיעור וחומרים בנושאים שונים, להורדה בחינם. מערכי השיעור והחומרים מותאמים לכיתות ז'-י"ב (אלא אם בשמם מצוין אחרת), לשימוש בכיתה או במסגרות החינוך הבלתי פורמלי. מתאים גם ללמידה מרחוק. בנוסף, כאן תוכלו למצוא טקסטים לטקסי יום השואה.

מערכי שיעור

אתי הילסום – בעצם אני לא פוחדת

אתי הילסום – השמיים בתוכי

אתי הילסום – ערך החיים או חיים בעלי ערך

דילמת האינסולין

ד"ר-ויינריב-ודילמת-האינסולין -סרטון: https://bit.ly/3BkYvTI

דמויות מופת

דמויות-מופת-בגטו-ורשה-מצגת: https://bit.ly/3Fh4tax

הדאגה לאחר

ילדים בשואה (גילאי יסודי)

כוחה של קבוצה-קולקטיבים באושוויץ

מניה הלוי-כוחות הנפש

מרחב הבחירה – סיפורה של אדליד אובאל

סרטונים על דמויות מופת בגטו ורשה

מרדכי אנילביץ', חבר תנועת השומר הצעיר. נודע בשל היותו מפקד הארגון היהודי הלוחם בגטו ורשה, אך למעשה פעל רבות עוד לפני התגבשות רעיון הלחימה והמרד. לא לחינם היה היחיד מבין חברי תנועות הנוער שזכה למאמר מיוחד שכתב עליו ההיסטוריון עמנואל רינגלבלום.

קישור: https://youtu.be/fNbPeWOx02o 

סטפה וילצ'ינסקה, מנהלת בית יתומים בוורשה לפני המלחמה, ובגטו. רבים מכירים את סיפורו של יאנוש קורצ'אק, בעוד שפועלה של וילצ'ינסקה לא זכה להד ראוי. יש לציין ששנים האחרונות מקבלת וילצ'ינסקה מקום מכובד יותר בזיכרון ההיסטורי.

קישור: https://youtu.be/s9d8SlD7a5U     

טוסיה אלטמן, חברת הנהגה בתנועת השומר הצעיר בזמן המלחמה, ומי שחידשה את פעילות התנועה ברחבי פולין אחרי ההרס שהותירה ראשית המלחמה. חברה מרכזית בארגון היהודי הלוחם בגטו ורשה ושליחתו בצד הארי. 

קישור: https://youtu.be/Ip81jXO5LK4 

עמנואל רינגלבלום, היסטוריון ואיש פועלי ציון שמאל. מייסד ארכיון "עונג שבת" והרוח החיה במפעל תיעוד חסר התקדים זה. היה פעיל מרכזי גם בשדה הסוציאלי, ועמד בראש העזרה העצמית בגטו ורשה.

קישור: https://youtu.be/CaGFwf5yV10 

הצעות וחומרים לטקסי זיכרון לשואה ולגבורה